Follow Us

Zakończenie zajęć żeglarskich JUNGA & KADET 2017
W niedzielę, 30 lipca, zakończyły się zajęcia żeglarskie JUNGA & KADET dla dzieci i młodzieży prowadzone na terenie przystani Klubu Żeglarskiego „KNAGA” w Nowogardzie. Zajęcia były współfinansowane przez Gminę Nowogard w ramach zadania publicznego „Bezpiecznie na wodzie”.

Przez kolejnych 10 dni (od 20 lipca) 25 dziewcząt i chłopców w wieku od 7 do 12 lat poznawało teoretyczne jak i praktyczne podstawy żeglarstwa. Dzieci zapoznały się również z zasadami bezpiecznego zachowania się na wodzie oraz podstawami udzielania pierwszej pomocy przed medycznej. Szkolenie prowadził Wojciech Paluszkiewicz, trener żeglarstwa II klasy z Centrum Żeglarskiego działającego przy Pałacu Młodzieży w Szczecinie, przy organizacyjnej pomocy członków klubu „KNAGA” oraz rodziców.

Przez cały czas trwania zajęć dzieciom towarzyszyła bardzo zmienna pogoda ale nawet padający często deszcz nie zniechęcił dzieci do uczestnictwa w zajęciach.

Dzieci pływając „Optymistami” po jeziorze Nowogardzkim uczyły się nie tyko sztuki żeglowania przy zmiennej pogodzie i różnych kierunkach i sile wiatru, ale także jak należy się zachować w wypadku „wywrotki”, jak podnieść łódkę, jak do niej bezpiecznie wejść oraz jak bezpiecznie dobić do pomostu nie robiąc sobie ani łódce krzywdy.

Zwieńczeniem całego cyklu szkoleniowego były rozegrane w niedzielę regaty, które miały pokazać w jakim stopniu dzieci przyswoiły podstawy trudnej sztuki żeglowania. Mimo pięknej, słonecznej pogody warunki do żeglowania były bardzo trudne z uwagi na wiejący silny wiatr o zmiennych kierunkach.

Rozegrano w sumie 5 biegów (cztery półfinały oraz finał). Regaty wykazały, że dzieci dobrze wykorzystały czas szkolenia i jedne w większym stopniu, inne w troszeczkę mniejszym przyswoiły sobie umiejętność żeglowania w trudne warunkach „wiatrowych”. Na wyróżnienie zasłużyły pod tym względem dwie najmłodsze uczestniczki szkolenia Hania Kulak i Martyna Wąsik, które mimo że nie ukończyły regat, to wykazały się dużą odwagą, ambicję i wolę walki za co Zarząd Klubu uhonorował je specjalnymi nagrodami-przytulankami.

Wyniki regat:

  1. Jan Brzeziński,
  2. Miłosz Machocki,
  3. Ola Kostkowska,
  4. Maciej Włochowicz,
  5. Maciej Buriak,
  6. Weronika Owczarczyk

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia szkolenia oraz pamiątkowe medale. Dzieci które zajęły trzy pierwsze miejsca w regatach zostały uhonorowane pięknymi pucharami ufundowanymi przez CARITAS przy parafii pw. WNMP, które wręczył zwycięzcom ks. Proboszcz Grzegorz Legutko.

Resztę sobotniego popołudnia dzieci spędziły przy wspólnym grillowaniu wraz z rodzicami i opiekunami, którzy w tym roku bardzo licznie przybyli kibicować swoim pociechom.

Planowane również w tym dniu regaty „OPEN” o puchar Agencji Reklamowej „DORADO” zostały odwołane z uwagi na pogarszające się warunki pogodowe (bardzo silny, porywisty wiatr) i rozegrane zostaną w najbliższy weekend.